ספרייה‏ > ‏מאמרים‏ > ‏

ההגנה בענפי הזירה בכלל ואגרוף בפרט/יעקב דסקלו


כיצד "שומרים פנים" אם בכלל ועל טקטיקות הגנתיות בענפי הקרב.
אני מוצא את השאלה "כיצד להגן" כשאלה מאוד מהותית ונוגעת בנושא החשוב ביותר למתאמן ולספורטאי/לוחם בענפי הקרב והיא בטיחותו ואורך הקריירה שלו בענף.
מבחינתי ולעניות דעתי, לימוד טכניקה של ההגנה בענפי המגע המלא ואני אתייחס לאגרוף הינו הדבר הראשון במעלה מבחינתי. יצא לי לראות בעבר ספורטאים רבים שיודעים לתקוף מצוין אולם יש להם פער רציני בהגנה. מבחינתי האגרוף אינו אמנות של מי מחטיף יותר חזק או מי מסוגל לחטוף ולהחטיף אלה בראש ובראשונה האמנות של קודם כל לא לחטוף וכמובן כמה שיותר להחטיף !!!
מה שמבדיל בין מתאגרף מעולה שישמור על עצמו בריא למשך קריירה ארוכה לבין מתאגרף שימיו ספורים ויסיים במצב בו הוא הולך ומדבר לעצמו הוא קודם כל היכולת ההגנתית שלו.
ההגנה באגרוף - כיצד ?
א. עמידת מוצא נכונה בה חושפים כמה שפחות איברים חיוניים ליריב ומצב האמות והידיים להשלמת הכיסוי הסטאטי מול היריב.
ב. תזוזה נכונה וניידות בזירה באמצעות הרגליים - מעגל ההגנה הרחוק והראשוני..
ג. תזוזות גוף נכונות (מה שנקרא באנגלית "להזיז את הראש") לצדדים ומתחת בגלגול. (מעגל ההגנה הקרוב)
ד. הגנות (חסימות והסטות) באמצעות האמות, כפות ידיים בצורה קלאסית או בצורת X. זה מעגל ההגנה האחרון לטווח הקרוב והבינוני.
מטרת ההגנה למנוע מהמתאגרף לספוג מכות שלא לצורך. כן לצערי אין קרב סטרילי בו לא חוטפים, אולם יש הבדל בין לספוג את כל המכות בעצמה מלאה לבין לספוג מינימום וגם את זה בעצמה מופחתת בשל עבודת ההגנה.
צריך לזכור שטכניקת ההגנה צריכה להיות מתורגלת במשך זמן רב ויש להקדיש לתרגול ההגנה שעות רבות ושנים רבות. אין קיצורי דרך.
חשוב לזכור שיש שימוש טקטי בטכניקות ההגנה ויש להבדיל בין הגנה פאסיבית להגנה אקטיבית בקרב.
בהגנה פסיבית - המתאגרף מבצע חסימות והסטות בלבד ונמנע מלקבל מכות, בהגנה אקטיבית המתאגרף מנסה באמצעות ביצוע הגנה כמו התחמקות או גלגול מתחת למכות לגרום להוצאת היריב מאיזון ולתת התקפת נזק מתוזמנת בדיוק כשהיריב בביצוע ההתקפה משלו וכל כולו חוטף את האימפקט כמו התנגשות חזיתית.
חשוב לזכור כי אין ההגנה עומדת בפני עצמה ומטרתה העליונה בספורט היא לייצר התקפה ממצב בו היריב מחוץ לאיזון. לכן למרות חשיבות לימוד ההגנה אין לשכוח שבסופו של יום מנצח לא המתגונן בלבד אלה זה שמצליח להכניס מכות מדוייקות משל עצמו אל המטרה.
לסיכום: ההגנה היא נדבך חשוב מאוד וכל הדיבורים על ספורט קרב ללא הגנה מושלמת ללא יכולת דפנסיבית דינאמית אקטיבית ופסיבית תביא בסופו של דבר רק לדבר אחד - לאסונות ולפגיעות ראש שיגרמו לפרישת ספורטאים ולנזקים לבריאותם אח"כ)
חשוב לזכור שאפשר לתרגל ענפים כמו אגרוף ועדיין להיות ד"ר - ראה האחים קליצ'קו. ומצד שני אפשר לתרגל אגרוף ולאבד את הבריאות בצורה חמורה ואף את החיים.  בסוף הכל תלוי בהגנה !!!!

מצרף לכם סרטי אימון שעוסקים בתרגול ופיתוח יכולת ההגנה של המתאגרף.

בסרטונים הבאים מתורגל מתאגרף אחד בהתקפה בה הוא תוקף בכל מה שיש לו בארסנל (תרגיל למתאגרפים מתקדמים) והמתאגרף השני מנסה לא לספוג מכות ואם כבר חוטפים אז על ההגנה ובתזוזה כך שהעוקץ יוצא מהמכות.


                    עבודת "אחד תוקף השני מתגונן"                                             עבודת "זוג תוקף יחיד"
כותב המאמר הינו
יעקב דסקלו - מאמן אגרוף קלאסי במועדון "כפפות הזהב" נהריה
Comments